Strona główna » Astma oskrzelowa u dzieci – poważny problem dla najmłodszych

Astma oskrzelowa u dzieci – poważny problem dla najmłodszych

W ostatnich latach możemy dowiadywać się o tym, że rośnie liczba dzieci, które muszą radzić sobie z astmą. Ta cywilizacyjna choroba dotyka najmłodszych i staje się poważnym problem dla rodziców. Bardzo ważne jest stale kontrolowanie osoby chorej, ponieważ tylko w ten sposób będzie można reagować na nagle pojawiające się problemy z oddychaniem, które dla wielu osób mogą stać się przyczyną wielu różnych problemów.

Astma oskrzelowa rzecz jasna jest to schorzenie, które będzie powodować trudność w oddychaniu. Choroba ma charakter przewlekły i powoduje stan zapalny w drogach oddechowych, w związków z czym chodzi do ich zwężenia. Astma oskrzelowa pojawia się najczęściej w przypadku dzieci, które znajdują się w wieku rozwojowym. Astma może rozwijać się w wyniku działania czynników środowiskowych, a niekiedy także może być wynikiem czynników genetycznych, które powodują, że układ immunologiczny nadmiernie reaguje na czynniki środowiska i dochodzi do zawężenia oskrzeli i tym samym problemów z oddychaniem.

Przyczyny astmy oskrzelowej u dzieci

Do tej pory nie udało się wyznaczyć jedynej konkretnej przyczyny astmy oskrzelowej u dzieci. Bardzo duży wpływ jak się mówi maja czynniki genetyczne. Jeśli u rodziców wystąpiła astma albo też jej objawy to rośnie również prawdopodobieństwo, że ta choroba będzie się pojawiała także u dziecka. Astma może być także wynikiem uczulenia i alergii. Jest wiele alergenów, które mogą sprawiać, że pojawi się alergia. Będą to między innymi sierść zwierząt, kurz domowy, produkty spożywcze.

Objawy

Jeśli chodzi o objawy, na które trzeba zwrócić uwagę w przypadku dzieci będą to między innymi kaszel, suchy i męczący występujący w nocy oraz nad ranem. Poza tym również problemy z oddychaniem, uczucie ucisku, gniecenie w klatce piersiowej, często zapalenia oskrzeli, zdecydowanie szybsze męczenie się.

Warto pamiętać, że astma oskrzelowa to choroba, która ma charakter przewlekły, dlatego możliwe będzie tutaj wyłącznie leczenie zapobiegawcze oraz objawowe. Najczęściej podaje się dziecku leki, które będą powodować rozszerzenie oskrzeli. Zazwyczaj są to leki wziewne, podawane z pomocą inhalatora.

Przeczytaj, jak przygotować dziecko z astmą na pierwszy dzień w szkole:

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top